Radionice u sklopu projekta „Zdravlje biraj, mentalne smetnje preveniraj!“

U okviru preventivnog projekta „Zdravlje biraj, mentalne smetnje preveniraj!“ koji naša škola provodi ove godine, pedagoginja je s učenicima predmetne nastave održala niz radionica s ciljem podizanja razine svijesti očuvanja i unaprjeđenja mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje definira se kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac prepoznaje vlastite sposobnosti i potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima , produktivno raditi i doprinositi zajednici u kojoj živi. O mentalnom zdravlju potrebno je s učenicima razgovarati već od najranije dobi jer, prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije, 50 % mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine. Vrlo je važno osvijestiti kako problemi mentalnog zdravlja mogu imati razne negativne utjecaje na svakodnevno funkcioniranje učenika. Da bi učenici mogli učiti, moraju imati i kapacitet nositi se sa svakodnevnim školskim obvezama i zahtjevima života, posjedovati vještine suočavanja s raznim okolnostima (primjerice, u obitelji i s vršnjacima), ali i promjenama koje dolaze procesom odrastanja.

Učenici su na radionicama definirali pojam mentalnog zdravlja i mentalne higijene, prepoznali važnost izražavanja vlastitih emocija te vježbali upravljati vlastitim emocijama. Također, radionice su bile usmjerene na vježbanje socijalnih vještina, vještina nenasilnog rješavanja sukoba, razvoj vještina donošenja odluka, razvoj dobre slike o sebi, razvoj vještina odupiranja vršnjačkom pritisku i razvoj društvene odgovornosti. Nakon radionica u školskom holu postavljen je i edukativni pano.

Ines Holeš, pedagoginja

objavio: Danijela Mikić   datum: 15. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 120623