Nije lako biti zmaj

Jeste li znali da se svake godine obilježava Međunarodni dam zmajeva? Ove ga godine obilježavamo 6. listopada, a Mladi knjižničari, u sklopu projekta Vile i zmajevi – dobri ili zli, svojim su radovima pridonijeli ovom važnom danu u godini.

Da zmaj nije biti lako, svakome je jasno. Zmaj je u mnogim svjetskim mitologijama čudovište nalik golemoj zmiji ili kakvom drugom gmazu koje se izliježe iz jaja, a ima izduženo tijelo prekriveno ljuskama. Gotovo uvijek su prikazivani s velikim očima, a često (ali ne uvijek) i s krilima i kako rigaju vatru. Kod nas se zmajevi rijetko spominju u usmenoj predaji, ali zato su jako zastupljeni u galskim predajama, istočnoazijskim mitovima i sl. Većinom zmaja doživljavamo kao negativnu pojavu, simbol zla ili grijeha (kao što je to u priči o svetom Jurju). Ponekad se zmaj pojavljuje kao čuvar usjeva ili kao čuvar blaga, uz nekakvu nadoknadu.

Kineski i općenito zmajevi u mitologiji Dalekog istoka smatraju se dobrim stvorenjima, dok su oni iz europske mitologije većinom zla stvorenja (iako postoje i iznimke). Zli se zmajevi također pojavljuju i u perzijskoj mitologiji i ostalim kulturama.

Zmajevi su danas veoma popularni likovi u fantastičnim romanima i video igrama.

U srednjem su vijeku zmajevi često bili simboli napuštanja vjere i izdaje, ali i ljutnje i zavisti, a s vremenom su postali i simbol velikih katastrofa. Također, bili su i simbol neovisnosti, vodstva i snage. Mnogi su zmajevi predstavljali i mudrost; ubijanje zmaja nije samo davalo pristup njegovom blagu, nego je značilo i da je junak savladao i najlukavije od svih stvorenja. U nekim kulturama, a posebno u kineskoj, ili u okolici Himalaje, smatra se da zmajevi donose sreću.

Mladi knjižničari odlučili su uljepšati europske priče o zmajevima i dati im neke pozitivne osobine. Učenici 6. razreda izradili su zmajeve „bebače“. „Bebači“ su slatki, bezopasni i čuvaju naše snove. Zasad su smješteni u knjižnici (uz obećanje da nema riganja vatre po knjigama), a bit će udomljeni na aukciji povodom Dana škole u ožujku.

Šestaši su također napravili igračke koje nas pretvaraju u zmajeve. Kad puhnemo u jedan kraj igračke, papir treperi i izgleda kao da rigamo vatru. Baš smo se zabavili.

Učenici 4. razreda izradili su zmajske slike pomoću neobičnih tehnika, a služili su se temperama, solju i voskom. Također su izradili držače za olovke sa zmajevima.

Petaši su izradili ukrase za knjižnicu. Njihovi zmajevi bili su inspirirani maskama zmajeva koje viđamo na proslavama Kineske nove godine.

Sve smo zajedno složili na stol u knjižnici kako biste vidjeli koliko volimo zmajeve.

Sretan vam Dan zmajeva, a našim učiteljima-zmajevima želimo sve najbolje za njihov dan, 5. listopada.

objavio: Danijela Mikić   datum: 4. 10. 2018.

« Travanj 2024 »

Ukupno: 119029